Zakup ubezpieczenia OC dotyczy wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, zarówno tych starszych, jak i młodych adeptów jazdy samochodem. Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy? Okazuje się, że cena polisy może zaskoczyć. Skąd tak duże różnice w ubezpieczeniu dla młodszych i starszych kierowców? Zapraszamy do lektury!

Obowiązkowe OC dla młodego kierowcy – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa, dzięki której możliwe jest legalne poruszanie się po polskich drogach. W przypadku młodych kierowców okazuje się jednak, że koszty rocznej polisy OC mogą okazać się wyższe niż zakup używanego samochodu! Dlaczego OC dla młodego kierowcy jest drogie? Czy istnieje możliwość na obniżenie składki?

Młody kierowca to dla zakładów ubezpieczeniowych spore ryzyko – osoby, które dopiero zdobyły odpowiednie uprawnienia do prowadzenia samochodu czy motocykla są wg statystyk najczęstszymi sprawcami stłuczek czy kolizji drogowych. Wynika to przede wszystkim z braku obycia i doświadczenia na drodze, ale też z nadmiernej brawury. Młodzi kierowcy chętnie też wybierają sportowe, silniejsze samochody, które pozwalają im na dominowanie na drogach. Warto jednak wiedzieć, co wpływa na wysokość ceny polisy. Jest to przede wszystkim wiek posiadacza pojazdu oraz wiek i marka samochodu, miejsce rejestracji pojazdu. Na obniżenie składki OC wpływają zniżki, które gromadzi się wraz z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy. Z oczywistych względów młodzi kierowcy nie mogą z nich korzystać, przez co cena OC dla młodego kierowcy jest dość wysoka.

Czy OC dla młodego kierowcy może być niższe?

Aby OC dla młodego kierowcy było niższe, możliwe jest wybranie płatności za polisę na raty – to ryzyko dla ubezpieczyciela, jednak warto pytać o tę możliwość. Drugą opcją jest wpisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela, który posiada doświadczenie za kierownicą oraz własne zniżki – to prosty i legalny sposób na to, aby ubezpieczyć samochód znacznie taniej! Również wybór samochodu z mniejszym silnikiem pozwoli na obniżenie ceny składki.

 

 

Comments are closed.

Pin It